اطلاعاتي در مورد خريد هاست

هاست چیست؟

هاست به زبان انگلیسی به صورت Host نوشته می شود. معمولا هاست، به فضای میزبانی گفته می شود، که بر روی یک سرور، برای یک سایت تدارک دیده می شود.

هاست ها در واقع محیط ها و حافظه های مجازی هستند.

در بسیاری از مواقع بر روی یک سرور، ۱ یا ۲ و یا حتی چند صد سایت نگهداری می شود.

تعداد سایت هایی که روی یک سرور قرار داده می شوند، به آپشن های زیر بستگی دارد:

 1. قدرت پردازنده
 2. قدرت رم
 3. میزان فضای سرور
 4. میزان استفاده وبسایت ها

در واقع خريد هاست میزان فضای مشخصی است که می توان در آن انواع دیتاها را ذخیره کرد. هر وب سایت برای راه اندازی نیاز به فضایی دارد که بتوان اطلاعات آن را در آن فضا قرار داد.

از این فضا برای تبادلات دیتاها استفاده می شود. همچنین سرویس هایی مثل ساخت ایمیل اينفو نیز بر روی همین خريد هاست ها ایجاد می شوند.

هاست ها روی سرورهای خاصی نگهداری می شوند که بر اساس دو نوع سیستم عامل ویندوز و لینوکس کار می کنند. به تناسب نوع سیستم عامل ها، و  نوع زبان برنامه نویسی سایت ها هاست ها به دو دسته تقسیم می شوند

ویژگی های هاست ویندوزی چیست؟

هاست ویندوزی بر روی سرور هایی با سیستم عامل ویندوز، به کار گرفته می شوند. در این باره باید توجه داشته باشید که هاست ویندوزی از زبان برنامه نویسی ASP پشتیبانی می کند.

خصوصیت هاست لینوکس چیست؟

هاست لینوکس بر روی سرور هایی با سیستم عامل لینوکس، به کار گرفته می شوند. در این باره  نیز باید بدانید که هاست لینوکس از زبان برنامه نویسی php پشتیبانی می کند.

آشنایی با انواع هاست و دسته بندی های هاستینگ

هاست ها به تناسب نوع استفاده از آن ها و ماهیتی که دارند، به طور متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند و در دسته های مشخصی لیست بندی می شوند. از جمله این لیست ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هاست اشتراکی (Shared Web Hosting)
 2. هاست رایگان
 3. هاست مجازی
 4. هاست اختصاصی
 5. هاست ابری
 6. هاست خوشه ای
 7. هاست پر سرعت
 8. هاست نا محدود
 9. لوکال هاست یا هاست محلی

در ادامه به توضیح هر کدام از آپشن های بالا می پردازیم:

هاست اشتراکی یا میزبانی اشتراکی چیست؟

خريد هاست اشتراکی یا میزبانی اشتراکی در واقع به حالتی از میزبانی وب گفته می شود، که بر روی یک سرور، تعداد بالایی سایت قرار داده می شود.

تعداد وب سایت های مستقر بر روی یک سرور در حالت هاست اشتراکی یا هاستینگ اشتراکی، یا میزبانی اشتراکی گاهی به بالای ۱۰۰۰ سایت نیز می رسد.

معمولا این شیوه به صورت بهترین شیوه از نظر اقتصادی شناخته شده است.

برای هاست اشتراکی دو حالت وجود دارد:

 1. هاست مدیریت شده
 2. هاست مدیریت نشده

آنچه بدیهی است که هاست اشتراکی مدیریت شده، پشتیبانی بهتری ارائه خواهد داد.

هاست رایگان یا میزبانی رایگان چیست

معمولا برای برخورداری از یک هاست و فضای میزبانی خوب نیاز است که هزینه هایی به صورت ماهانه یا سالانه انجام شود. برخی از شرکت ها که قصد تبلیغات و افزایش مشتری دارند، به اندازه محدودی اقدام به ارائه هاست رایگان می کنند.

معمولا افرادی که در زمینه مدیریت سایت و استفاده از فضای میزبانی و هاست تازه کار هستند، یا اینکه از نظر اقتصادی توان خرید فضای میزبانی و هاست را ندارند، از مدل هاست رایگان استفاده می کنند.

معمولا برای هاست رایگان، امکانات محدودی از نظر میزان فضا و غیره در نظر گرفته می شود.

هاست مجازی یا میزبانی مجازی چیست؟

در مدل هاست مجازی، کاربران با یک سرور مواجه هستند. این سرور به کمک برخی از نرم افزارها به چند سرور مجازی تقسیم بندی شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد. در این حالت برای هر کاربر، یک سرور مجازی اختصاصی لحاظ می شود.

چیزی که در واقع برای کاربران لحاظ می شود، مثل این است که یک رایانه کامل در اختیار چند کاربر است اما هر کدام به بخشی از آن دسترسی دارند.

همچون هاست اشتراکی، هاست مجازی یا میزبانی مجازی، می تواند به صورت مدیریت شده یا مدیریت نشده ارائه شود.

نکته مهم: معمولا هاست مجازی را به صورت VPS می شناسند.

هاست اختصاصی و تفاوت آن با هاست اشتراکی

هاست اختصاصی دقیقا برخلاف هاست اشتراکی است و ماهیت آن نیز فرق دارد. در هاست اختصاصی معمولا یک سرور به یک سایت خاص اختصاص داده می شود. در چنین حالتی برخی از کارها نظیر نصب سیستم عامل ها و غیره بر عهده خود مشتری هاست.

در مدل هاست اختصاصی، کاربر می تواند کنترل کامل منابع را در اختیار بگیرد تا برای عملیات دلخواه دچار محدودیت هایی نباشد.

معمولا وب سایت های بزرگ و مطرح از هاست اختصاصی استفاده می کنند.

هاست ابری چیست و مزیت آن چیست؟

هاست ابری یکی از محبوب ترین شیوه های میزبانی یک سایت است که اخیرا مرسوم شده است. مزایای هاست ابری بر نمونه ها مقابل بسیار بیشتر است.

در نمونه هاست ابری، یا هاست کلودی، بجای این که از پشتیبانی یک سرور بهره مند باشیم، چندین سرور در اختیار سایت خواهند بود.

این سرور ها هر کدام به نحوی، به مدیریت و اداره سایت می پردازند. به همین دلیل است که سایت هایی که روی هاست ابری یا فضای میزبانی ابری قرار می گیرند، معمولا آپتایم بالایی دارند.

گفته می شود که وب سایت هایی که نیاز به آپ تایم بالا دارند و میزان ترافیک شان نیز بالا است و برایشان این ترافیک اهمیت بالایی دارد، از فضای ابری استفاده می کنند.

از مزیت هاست ابری و پشتیبانی از چند سرور این است که، وقتی که یک سرور دچار مشکل شود، عملیات مدیریت هاست و سایت، به کمک سرور های دیگر پوشش دهی می شود و این خصوصیت است که موجب آپتایم بالا  و دسترسی تقریبا دائمی می شود.

از دیگر ویژگی های خوب هاست ابری این است که هیچ گونه محدودیتی در میزان استفاده از منابع برای چنین هاستی وجود ندارد. در هاست های غیر ابری، میزان محدودیت به وضوح دیده می شود که این ویژگی دست مدیران و وبمسترها را حسابی می بندد.

آیا هاست خوشه ای همان هاست ابری است؟

هاست خوشه ای، چیزی شبیه به هاست ابری است. عبارت خوشه ای در واقع به این دلیل در این نوع فضای میزبانی به کار رفته که، همچون هاست ابری، در هاست خوشه ای نیز از پشتیبانی چندین سرور بهره مند خواهیم بود.

بنابراین برای هاست خوشه ای، از تمام امکانات و ویژگی های مثبت هاست ابری برخوردار هستیم علاوه بر آن از مزایای هاست خوشه ای می توان به :

 1. کنترل امنیت
 2. ، توازن بار و منابع داده ای حیاتی سایت
 3. بهره وری و افزونگی بالا

اشاره کرد.

بررسی مختصر هاست پر سرعت و برتری آن

هاست پر سرعت از آن دسته هاست هایی است که سرعت و آپتایم و البته امنیت در آن به صورت ویژه ای بولد است. بدین صورت وبمسترهایی که این ویژگی ها برایشان اهمیت بیشتری دارد از هاست پر سرعت استفاده می کنند.

از آن جایی که بر روی یک سرور در حالت هاست اشتراکی شمار زیادی وب سایت قرار دارد، در هاست پر سرعت، تعداد کمی وب سایت از سرور بهره مند می شوند. بنابراین قدرت استفاده از منابع بیشتر بوده و امکانات بهتری در اختیار سایت ها است. از این رو به هاست پر سرعت هاست نیمه اختصاصی نیز اطلاق می شود.

از جمله خصوصیت هایی که موجب می شود یک هاست به صورت هاست پر سرعت لحاظ شود می توان به:

 • سیستم کش حرفه ای
 • رم با باس بالا
 • انجام تنظیمات حرفه ای
 • سخت افزار بسیارپر قدرت

اشاره داشت.

موارد استفاده از هاست نا محدود چیست؟

معمولا اگر به امکانات وسیعی در زمینه هاست و مدیریت سایت داشته باشید به شما پیشنهاد می شود که از هاست نامحدود استفاده کنید.

در هاست نا محدود امکانات خاصی از قبیل پهنای باند ، فضا ، پارک دامنه  به صورت نامحدود در اختیار کاربر قرار داده می شود.

البته نا گفته نماند که به دلیل وجود این ویژگی ها هرگز نمی توان برای سایت های دانلودی از این نوع هاست استفاده کرد. نکته دیگر در این باره این است که یک هاست نامحدود، نمی تواند جایگزین هاست اشتراکی و اختصاصی باشد.

از آن جا که همیشه اختیار کل سرور در اختیار تام کاربر نیست می توان گفت که یک هاست نامحدود به معنای واقعی وجود ندارد بلکه در هاست نا محدود استفاده از برخی منابع، سهل الوصول تر از سایر انواع میزبانی ها است.

معرفی لوکال هاست یا هاست محلی

لوکال هاست، فضایی است که به صورت محلی دایر می شود و معمولا تنها به کار طراحان سایت یا ابزارهای تحت وب می آید. بدین صورت این افراد برای طراحی سایت و تست سایت مورد نظر، نیاز به فضایی دارند تا بتوانند سایت مورد نظر را بر روی آن سوار، طراحی و آزمایش کنند. بعد از تکمیل سایت، داده ها و دیتاهای سایتی که طراحی شده به هاست اصلی منتقل می شود.

لوکال هاست معمولا حساسیت های مربوط به سایر هاست ها را ندارد و بیشتر جنبه تستی دارد.

در مورد هاست ها چند اصطلاح مهم وجود دارد که ممکن است شما نیز با آن مواجه شوید. در ادامه به لیستی از این اصطلاح ها می پردازیم:

 1. هاست ریسلر چیست؟
 2. هاست نیم و یا نام هاست
 3. دیتابیس هاست چیست؟
 4. هاست آی دی چیست؟
 5. هاست آی پی چیست؟
 6. کنترل پنل هاست چیست؟
 7. هاست دایرکت ادمین چیست؟
 8. هاست سی پنل چیست؟
 9. هاست بکاپ چیست؟
 10. هاست و پورت چیست؟
 11. پنل هاست چیست؟
 12. پلان هاست چیست؟

در ادامه به معرفی بخش های گفته شده می پردازیم:

جهت مطالعه آموزش انتخاب بهترين هاست كليك كنيد

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *